W 2010 roku została wydana broszura zawierająca historię wsi Gomulin do 1939r.
Ze wstępu: „Folwark Gomulin powstał na początku XV wieku. Osada mogła istnieć dużo wcześniej. Historyk Jerzy Kukulski w Przemianach na wsi pow. Piotrkowskiego… z 2005 roku podaje, że Gomulin od roku 1136 znajdował się w posiadłościach arcybiskupa gnieźnieńskiego. Wcześniej publikacje podają, że osada Gomulin istniała już w epoce piastowskiej, jako wieś służebna”. Po dalszą część lektury zapraszamy do biblioteki.Z gryfem i koroną w herbie : Gomulin – od założenia do 1939 r. / Julia Karlińska, Wojciech Kamiński, Łukasz Politański. Gomulin : Ochotnicza Straż Pożarna w Gomulinie, 2009.
35 stron.
W bibliotece cały regał jest obstawiony nagrodami z zawodów strażackich. Orkiestra jest znana daleko poza granicami naszej gminy. Może warto byłoby się dowiedzieć jak to się wszystko zaczęło. „Najstarsi strażacy wspominali, że w skład pierwszego wyposażenia sprzętu strażackiego wchodziły: 12 wiader, 2 drabiny, 2 bosaki, 2 tłumice, 2 długie liny. Nie posiadali żadnej pompy, więc tworzyli tzw. łańcuch wodny i jeden drugiemu podawał wodę
czerpaną ze studni, czy też ze stawu”.
To nieprawda, że tylko historie miast mogą być ciekawe. Czasami warto posłuchać starszych mieszkańców naszych wiosek. Dzięki temu poznamy niezwykłe historie z dziejów ludzi i miejsc. Czasami ciekawsze niż niejeden serial, a przede wszystkim bliższe nam, a przez to bardziej interesujące.
„-Aufmachen – Otwierać
Łomot do drzwi. Mój tata nie spał tej nocy, więc je szybko otworzył. Wpadli SSmani, jeden z nich mówił po polsku.
– Karna wieś, można zabrać ze sobą do 50 kg każdy, zostaniecie wysiedleni. Wszyscy na plac przy kapliczce”.
Oprzężów : monografia miejscowości i częściowo okolic, relacje mieszkańców napisane w formie opowiadań / Julia i Grzegorz Karlińscy. Oprzężów : GOK, 2002. 179 s. ISBN-83-91778-0-8.
Źródło: http://gomulin.blogspot.com/p/publikacje.html