„Nasi pod Grunwaldem”

Z inicjatywy Wojciecha Kamińskiego z Gomulina, czterdziestu sześciu mieszkańców Gminy Wola Krzysztoporska uczestniczyło 17 lipca 2010 roku w wycieczce na pola Grunwaldu. Celem wyjazdu było obejrzenie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, zorganizowanej z okazji 600-lecia pokonania mocarstwa krzyżackiego (statystowało około 1300 odtwórców historycznych).

Przypomnijmy, że 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy. Połączone siły polskie, litewsko-ruskie i smoleńskie, posiłkowane oddziałami czeskimi, mołdawskimi i tatarskimi, poprowadzone do boju przez króla Polski Władysława Jagiełłę starły się z wojskami Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena wspomaganymi przez rycerstwo zachodnioeuropejskie. Po trwającej niemal pół doby bitwie zwyciężyło rycerstwo polsko-litewskie.

Nasze wojska rozlokowane były na wschód od wsi Łodwigowo i Stęborka, na skraju  i częściowo w lasach w pobliżu jeziora Łubień. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia tych historycznych miejsc. Byli również świadkami odtworzenia bitwy Grunwaldzkiej, która toczyła się w sposób identyczny, jak 600 lat wcześniej: Wielki Mistrz Ulryk wysłał emisariuszy z prowokacyjnym podarunkiem dwóch nagich mieczy, zachęcając w ten sposób króla polskiego do podjęcia walki. Kiedy nadszedł moment ruszenia do boju, wojsko królewskie zaśpiewało donośnym głosem ojczystą pieśń Bogurodzicę. Rozpoczęto walkę, która zakończyła się ostateczną klęską wojsk krzyżackich.

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Obejrzenie jej rekonstrukcji na żywo stanowiło niezwykłe przeżycie.

Na pola Grunwaldu uczestnicy wycieczki zabrali ze sobą kupione przez Ochotniczą Straż Pożarną z Gomulina dwa miecze, wykonane przez płatnerza z Malborka. Są to wierne kopie mieczy, jakie król Władysław Jagiełło otrzymał od Krzyżaków na polach grunwaldzkich. Wygrawerowane zostały na nich słowa króla Polski do Krzyżaków: „W imię Boga …. przyjmuję także dwa miecze przyniesione przez was …. Spodziewam się, że w  obecnym starciu Bóg przyjdzie z pomocą mnie i mojemu wojsku”. (Jan Długosz Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego ks. XI).

Repliki poświęcone zostały na Wawelu w Krakowie przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, a następnie umieszczono je w prezbiterium kościoła parafialnego w Gomulinie obok figury Św. Królowej Jadwigiżony Władysława Jagiełły. Okazją ku temu były uroczystości odpustowe zorganizowane w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia br. W tym dniu do kościoła w Gomulinie na zaproszenie proboszcza ks. Mariana Wiewiórowskiego przybyli samorządowcy z terenu powiatu piotrkowskiego ze swoimi matkami. Ksiądz nawiązał w ten sposób do starej i zapomnianej tradycji kościoła, kiedy to 15 sierpnia obchodzono Święto Matki. Uroczystościom przewodniczył ks. Waldemar Kulbat – redaktor Tygodnika „Niedziela”. Odsłonięte repliki mieczy grunwaldzkich stanowią votum OSP Gomulin w 600-lecie wiktorii grunwaldzkiej.

Źródło:

„Nasza Gmina” Biuletyn Informacyjny Gminy Wola Krzysztoporska.

Przedruk na podstawie biuletynu informacyjnego gminy Wola Krzysztoporska „Nasza Gmina”: www.parafiagomulin.pl

Dodaj komentarz