Parafia św. Mikołaja w Gomulinie – Kleryk Michał Ceglarek

źr. Niedziela – Edycja łódzka 49/2007

W parafii św. Mikołaja działają Ruch Światło-Życie, Żywa Róża Dzieci, Żywa Róża Mężczyzn, Schola Liturgiczna, Rycerstwo Niepokalanej, Koło Wiejskie Żywej Róży, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Bractwo Miłosierdzia. Nie brakuje również ministrantów i lektorów. Parafianie mają do dyspozycji doskonale zorganizowaną bibliotekę parafialną i salkę rekreacyjną, dzięki temu mogą w wartościowy sposób spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności.

 

Trochę historii

Pierwotny drewniany kościół wzniesiony został jak podaje tradycja w 1619 r. przez Michała Tarnowskiego, podstolego gostyńskiego, miejscowego dziedzica i w tymże roku kanonicznie erygowany przez Wawrzyńca Gembickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, jako kościół filialny piotrkowskiej fary. Kościół ten, według dokumentu znalezionego w ołtarzu, miał być tu przeniesiony z Koniecpola nad Pilicą. Jego konsekracji pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Świętych Michała Archanioła, Mikołaja i Katarzyny dokonał 29 czerwca 1631 r. sufragan płocki bp Stanisław Starczewski. Gdy z biegiem czasu kościół popadł w ruinę, nabożeństwa przez rok były odprawiane w zakrystii. W 1871 r. odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod murowany kościół, którego budowa z ofiar parafian została zakończona w roku 1874. Poświęcenia świątyni dokonał wówczas ks. Jan Jakubowski, dziekan piotrkowski, a uroczystej konsekracji w rok później bp Tomasz Kuliński, administrator i wikariusz apostolski diecezji kieleckiej. W latach 1823 – 1866 kościół stał opuszczony i zamknięty. Podczas I wojny światowej został uszkodzony przez pociski. Odbudowany w 1917 r. przez proboszcza ks. Romana Borowskiego, został poddany gruntownej renowacji w roku 1960, gdy proboszczem był ks. Wacław Breitenwald.

 

Cmentarz

Na północ od kościoła znajduje się cmentarz, utworzony w 1846 r. na mocy uchwały Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego jako własność parafii św. Mikołaja. (Nie zachował się jednak żaden zapis dotyczący darowizny lub kupna tego terenu). Na uwagę zasługuje pochodząca z XVIII wieku kaplica cmentarna św. Rocha oraz nagrobki byłych dziedziców, księży pracujących w gomulińskiej parafii, a także groby żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r. Miejsce swojego wiecznego spoczynku znaleźli tutaj zakonnicy Bracia Sługi Niepokalanej, którzy przez lata pracowali w parafii w Gomulinie. Obecny proboszcz parafii utworzył na cmentarzu aleje zasłużonych.

Tradycja i współczesność

Obecny kościół, noszący wezwanie św. Mikołaja, jest jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym półkoliście i wieżą na południe. W ołtarzu głównym (zbudowany w stylu eklektycznym po 1871 r.) znajduje się piękny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Boczny ołtarz Ukrzyżowania zawiera rokokowy krucyfiks. Wewnątrz kościoła spoczywają członkowie rodu Tarnowskich oraz dobroczyńcy. Ich portrety olejne na sześciobocznej blasze cynowej pochodzą z XVII i XVIII wieku. Wśród duszpasterzy z ostatniego półwiecza najbardziej zapisali się w pamięci parafian księża Wacław Breitenwald (1950-67) i ks. Antoni Hampel (1968-74). Najstarsi parafianie wspominają z wdzięcznością ks. Romana Borowskiego (1916-26).

Obecny proboszcz ks. prał. Marian Wiewiórowski pracuje w Gomulinie od 10 lat. Działa w parafii bardzo prężnie. W tym roku obchodził 45. rocznicę święceń kapłańskich i jubileusz 70 lat życia.

Niestrudzonemu ks. prał. Marianowi Wiewiórowskiemu, duszpasterzowi parafii św. Mikołaja w Gomulinie, życzymy jak największych sukcesów w zmaganiu się dla Chrystusa oraz kolejnych pięknych jubileuszy.

Przedruk na podstawie tygodnika „Niedziela”: www.parafiagomulin.pl