„Niedziela” o parafii Gomulin

źr. Niedziela – Edycja częstochowska 27/2004

W związku 1700 r. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Floriana strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gomulinie wybrali się w maju 2004 roku z pielgrzymką do Krakowa, aby oddać hołd swojemu Patronowi i pomodlić się przy jego relikwiach.

36 pielgryzmów pobłogosławionych przez Księdza Proboszcza wyruszyło autokarem wczesnym rankiem. Niezwykłe chwile wzruszenia przeżyli gomulińscy strażacy, gdy mogli ucałować  relikwie swojego patrona w bazylice świętofloriańskiej. W czasie pobytu w Krakowie strażacy odwiedzili także miejsca najbliższe sercu każdego Polaka, tj. Wawel i katedrę królewską. Modlili się u stóp ołtarza św. Stanisława – patrona Polski, który w tym dniu obchodził swoje święto. Uczestniczyli także w Mszy św.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gomulinie liczy sobie blisko 90 lat. Jej założycielem był w 1917 r. zasłużony duszpasterz – proboszcz ks. Roman Borowski. Jednostka należy do wyróżniających się w powiecie piotrkowskim. W 1997 r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Górniczego. Już od wielu lat jednostce przewodniczy druh prezes Zbigniez Wiewióra. Cieszy fakt, że inicjatorami tego wyjazdu byli młodzi strażacy.

Wielką pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki okazał ks. prał. Marcin Wiewiórowski – proboszcz parafii Gomulin.

Przedruk na podstawie tygodnika „Niedziela”: www.parafiagomulin.pl