ministranci i lektorzy

Ministranci i lektorzy

Kim są ministranci?

“Ministrare” z łaciny znaczy “służyć”. Najważniejszym zadaniem ministranta jest służenie Bogu poprzez dbanie o piękny przebieg liturgii. Ministrant jest głównym pomocnikiem kapłana podczas Mszy świętej oraz nabożeństw. Posługa ta  wymaga odpowiedniego przygotowania. Ministrant musi być świadomy, że pełniąc funkcje przy ołtarzu daje świadectwo innym wiernym – swoim zachowaniem i postawą – jak owocnie uczestniczyć w liturgii.

Kolejny stopień – lektor

Lektor jest odpowiedzialny za czytanie Pisma Świętego podczas liturgii. Jest to trudne zadanie i wymaga dużego zaangażowania w przygotowanie i przećwiczenie tekstu czytania przed Mszą Świętą. Lektor chcąc w pełni przekazać sens Słowa Bożego wiernym, musi najpierw sam je zgłębić i zrozumieć. Co jakiś czas kilku przedstawicieli ministrantów z naszej parafii uczestniczy w specjalnym kursie przygotowującym do posługi lektora. Odbywa się on przy parafii św. Marcina w Krzeszowicach. Po rocznym przygotowaniu, nowy lektor otrzymuje błogosławieństwo od biskupa.

W naszej parafii od zawsze bardzo wielu młodych chłopców decydowało się wstąpić w szeregi służby liturgicznej. Obecnie jest kilkudziesięciu aktywnie posługujących ministrantów i lektorów.

Posługa ministrantów opiera się na dotrzymywaniu dyżurów na Mszach Świętych w tygodniu (w wyznaczone dni, rano i wieczorem) oraz niedziele i święta. W okresie wakacyjnym dyżur obejmuje cały jeden wybrany tydzień. Ponadto w niedziele po każdej Mszy Świętej odbywają się tzw. zbiórki, podczas których ksiądz dzieli się ze swoimi pomocnikami uwagami, spostrzeżeniami. Jest to także czas na przygotowanie i omówienie przebiegu zbliżających się świąt i uroczystości.

Modlitwy ministranta

 Przed Mszą Św.

„ Oto za chwilę przystąpię Do Ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Amen. ”

Po Mszy Św.

„Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dodaj komentarz